piątek, 21 października 2011

słynne psy



Słynne i znane psy. Psy w filmach i bajkach   Dżok - historia Dżoka jest przez niektórych uważana wręcz za jedną z legend Krakowa. Opowiada o psie – czarnym mieszańcu, którego właściciel w tragicznych okolicznościach zmarł na atak serca w pobliżu ronda Grunwaldzkiego. Dżok czekał tam na swojego pana. Dokarmiany przez mieszkańców Krakowa, budził zdziwienie i sympatię. Po około roku oczekiwania, pozwolił się przygarnąć nowej właścicielce Marii Müller (Władysław Müller). Kobieta zmarła w 1998, zaś zwierzę uciekło i wałęsając się po terenach kolejowych zginęło pod kołami jadącego pociągu. Niektórzy ludzie twierdzą, że Dżok wbiegł pod pociąg celowo. Mimo początkowego braku przychylności władz miasta, do powstania pomnika przyczyniło się wiele organizacji (m.in. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami i ogólnopolskie media mające siedzibę w Krakowie) oraz znanych osób (m.in. Zbigniew Wodecki, Jerzy Połomski, Krzysztof Piasecki czy Krzysztof Cugowski), a także wielu mieszkańców Krakowa. Pomnik został odsłonięty jako trzeci pomnik psa na świecie. Obecnie pomników takich jest więcej, także w Polsce. Pomnik psa Dżoka znajduje się na Bulwarach Wiślanych w Krakowie, w pobliżu Wawelu i Mostu Grunwaldzkiego.

Słynne i znane psy. Psy w filmach i bajkach   Fala - terier szkocki, pies prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina Delano Roosvelta. Urodzony 5 kwietnia 1940 przeżył 12 lat. Fala nie rozstawał się ze swoim panem na krok, był świadkiem najważniejszych rozmów politycznych Delano Roosvelta. Stał się częścią prezydenckiego wizerunku kreowanego przez media. Została uwieczniona na pamiątkowym pomniku Franklina Delano Roosvelta w Waszyngtonie.

Słynne i znane psy. Psy w filmach i bajkach   Eddie – główny odtwórca psiej roli w serialu Frasier. Szybko zyskał miliony fanów w całej Ameryce, otrzymując więcej maili rocznie niż jego serialowy właściciel.





Słynne i znane psy. Psy w filmach i bajkach   Beethoven – najsłynniejszy bernardyn, bohater filmu komediowego z 1992 roku. Film znacznie pomógł poprawić wizerunek bernardynów, który uległ deformacji po wcześniejszym filmie Stephena Kinga z 1981 – Cujo.

Historia Beethovena zaczyna się, gdy był jeszcze szczeniakiem przeznaczonym na sprzedaż w sklepie zoologicznym. Pewnej nocy dwóch złodziei włamało się do sklepu i ukradło kilka psów, w tym Beethovena i jego małego przyjaciela Mitcha. W trakcie ucieczki samochodowej złodziei Mitch uwalnia z klatki Beethovena i razem uciekają z samochodu trafiając do dzielnicy zamieszkiwanej przez państwa Newtonów. Gdy najmłodsza córka Emily odnajduje szczeniaka na wycieraczce jest przekonana że jej tato w końcu kupił jej wymarzonego pieska. Pomimo sprzeciwu ojca, dzieci Newtonów opiekują się szczeniakiem. Imię Beethoven nadają mu po tym, jak usłyszawszy V symfonię Ludwika van Beethovena pies zaczął entuzjastycznie szczekać. Pomimo że Beethoven zrujnował całkowicie dom Newtonów, dzieci coraz bardziej go kochały w odróżnieniu od Georgia Newtona, który chciał jak najszybciej pozbyć się psa z domu. Wbrew woli ojca, dzieci zatrzymują psa.

Pewnego dani Beethoven został poddany rutynowym badaniom weterynaryjnym, podczas których nieuczciwy weterynarz upatrzył sobie w Beethovenie idealnego psa do eksperymentów medycznych. Weterynarz pozoruje wypadek w którym Beethoven go rzekomo ugryzł i zabiera psa do swojej kliniki na obserwację. Świadkiem całego wydarzenia była Emily, i opowiada o wszystkim ojcu. Ten postanawia przeprowadzić śledztwo i dociera do kliniki, w której prowadzi się eksperymenty medyczne na psach. Weterynarz trafia do więzienia, Beethoven staje się bohaterem, a wszystkie psy uwolnione z kliniki zostają mieszkańcami domu Newtonów. Jedną z najsłynniejszych scen filmu jest scena końcowa, gdy Georgie i Alice Newton mówią dobranoc wszystkim swoim pupilom. 



Słynne i znane psy. Psy w filmach i bajkach   Barney – terier szkocki, pies prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a W. Busha i pierwszej damy Laury Bush. Urodzony 30 września 2000 w New Jersey. Ulubieniec mieszkańców Białego Domu, wielki fan golfa i najwierniejszy przyjaciel głowy państwa.



Słynne i znane psy. Psy w filmach i bajkach   Balto (1922 - 14 marca 1933) - słynny pies zaprzęgowy rasy Siberian Husky. 21 marca 1925 w Nome na Alasce, rodzinnym mieście Balto stwierdzono u kilkorga dzieci błonicę. Wkrótce nastąpiły nowe zachorowania i miastu groziła epidemia. Jedynym ratunkiem dla chorych były szczepionki znajdujące się w szpitalu, w odległym o 1600 km Anchorage. Pociąg mógł dostarczyć lek jedynie do Nenana, odległego od Nome o ok. 1000 km. Z uwagi na złą pogodę niemożliwy był dalszy transport drogą wodną ani powietrzną. Zdecydowano się posłać po szczepionkę psie zaprzęgi. 20 załóg ruszyło w długą drogę, walcząc z wiatrem o prędkości 100 km/godz i mrozem -40 stopni Celcjusza. 1 lutego paczkę z lekiem przekazano w wiosce Bluf Gunnarowi Kassenowi - właścicielowi zaprzęgu, którego liderem był Balto. Gunnar ruszył w drogę, lecz już po paru godzinach dotknęła go ślepota śnieżna. Przez następne 20 godzin ślepy poganiacz mógł polegać tylko na instynkcie Balto, prowadzącym go do domu. Pies bezbłędnie odnalazł drogę w zawiei i zaprzęg przebył ostatnie 85 km. Wyczerpane psy dotarły 2 lutego o godzinie 5.50 do Nome, ratując tym samym życie dzieci. 1000 kilometrowa wyprawa, którą obliczono na 13 dni, zajęła w sumie ich 6. Historia Balto wzbudziła wielkie zainteresowanie mediów. 17 grudnia 1925 odsłonięto na jego cześć pomnik w Central Parku, autorstwa F.G. Rotha. Sława Balto trwała jednak krótko. Wkrótce po odsłonięciu pomnika został sprzedany wraz z resztą swych towarzyszy do Vaudeville museum, gdzie żył w strasznych warunkach przez następne dwa lata, aż do chwili gdy odnalazł go geograf George Kimble. Zbulwersowany stanem psów, nagłośnił całą sprawę i w ciągu 10 dni zebrał pieniądze potrzebne do wykupu zwierząt. Następnie przewiózł je do Cleveland, gdzie Balto stał się główną atrakcją ZOO i gdzie spędził ostatnie 6 lat swego życia. Po śmierci jego ciało zostało zakonserwowane i jest wystawiane do dnia dzisiejszego w Cleveland Museum of Natural History. Na cześć Balto i jego zaprzęgu co roku odbywa się na trasie ich wędrówki wyścig Iditarod.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz